All State Neighborhood Team Award

Florida Neightbborhood Conference_Square2-01

The All State Neighborhood Team is comprised of those residents who were selected by the Florida Neighborhoods Conference State Planning Committee who exhibited dedication and commitment to their neighborhoods.  

The annual award was created to recognize the dedication and commitment of neighborhood leaders from throughout the State of Florida for their unwavering efforts to improve the neighborhoods and communities where they live.  The recipients are recognized at the Annual Florida Neighborhoods Conference.

Nominate someone today!

2016 All State Neighborhood Award Nomination Form

 

 

 

?

Past Neighborhood Award Recipients:

2014
Myra Johnson, Pine Hills Community Council, Orlando
Carol Kosinski, Davis field Neighborhood Crime Watch, Pinellas Park
2011
Betty Shelley, Imperial Point, Fort Lauderdale
James Alfred Bartell, Powell Subdivision Neighborhood Watch/Lipscomb Street Park,     Melbourne-Brevard
Edward Kosinski, Davis Field Neighborhood Crime Watch, Pinellas Park
2010
Nina Light, Allendale Crime Watch, St. Petersburg
2009
Mary Alice Lange, Historic Old Northeast Neighborhood, St. Petersburg
2008
Betty Dendy, Highland Oaks Neighborhood, St. Petersburg
Sandler Dickson, Waverly Hills Neighborhood, Tallahassee
2007
Clyde Boltz, The Palms of Terra Ceia Bay, Palmetto
Victoria Murphy, South Pointe Action Group, Orlando
Lora Thomson, Northwest Lauderhill Neighbors, Lauderhill
Rudy Watson, Town East Homes, Tallahassee
2006
Timothy Butts, Better Living Neighborhood, Jacksonville
Richard Davis, Macon School & Community Neighborhood, Tallahassee
Jayne King, Homeowners League of Chatelaine, Del Ray Beach
Erma Green, The Willows, Orlando
Estella Acree, Rainbow Heights Crime Watch, Tampa
2005
Charlene Rita Sanders, Fruitland Heights Neighborhood, St. Petersburg
Deane Palmer, Lake Hunter Terrace Neighborhood, Lakeland
Eugenia Duncan-Ellis, Harbour Inlet, Fort Lauderdale
Sandra Pelham, Powell Subdivision, Palm Bay
2004
Richard Bennett, Hidden Hills Community Association, Jacksonville
Arthur Bullard, Lake Mangonia Neighborhood, West Palm Beach
Dr. Camile Coleman & Rick Collette, Northboro Park Neighborhood, West Palm Beach
Louise DeSpain, Springfield Preservation & Revitalization Council, Jacksonville
Ann Drakeford, Lakewood Terrace Neighborhood, St. Petersburg
Mickey Emberton, Bellvue Terrace Neighborhood, Sarasota
Christine Fuchs, Summerhaven Homeowners, Jacksonville
Maria Gelinas, Central Coconut Neighborhood, Sarasota
Erma L. Green, The Willows, Orlando
Diane Kerr, North Riverside Community Development Corp, Jacksonville
Mildred Wilkerson, Lake Sunset/Luola Terrace Homeowners, Orlando
2003
Emma Lee Cole, Robinson’s Addition, Jacksonville
Judith Johnson, Osprey Civic Association, Osprey
Iveta Martin-Berry, Campbell Park Neighborhood, St. Petersburg
Dennis Myers, Cresthaven Neighborhood Watch, Pompano Beach
2001
Flossie Brunson, Lower Eastside Neighborhood Dev. Corp, Jacksonville